Skip to main content

Elindult a viharjelzés a Balatonon

| MTI | Horizont - országos hírek

Az április 1-jén kezdődő tavi viharjelzési szezon október 31-éig tart.

A viharjelző rendszer évről évre százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá - tájékoztatta az MTI-t az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Kiemelték, a viharjelző rendszer évről évre százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá.

A viharjelző pontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer: ha nincs viharjelzés, nem működnek a lámpák, elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt, és ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel és ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Hozzátették: ha a várható szélerősség az óránkénti 40 kilométeresnél erősebb, de az óránkénti 60 kilométer/óránál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos (60 kilométer/óránál erősebb) széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.

Az OKF közleményében emlékeztetett rá: a katasztrófavédelem a Balatonon 36 part menti és három tóközepi viharjelző lámpát működtet, ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelző lámpával, amelyek a strandokon kapnak helyet, a Balatonon tehát összesen 55 viharjelző lámpa van. Ennek köszönhetően egy adott pontról legalább hármat is lehet látni.